Quick Links

Quick Links

Back to top

Chesterfield High School

Academy Trust

Academy Trust

The Governing Board

Community Governors

Mrs K Beirne 26th November 2019 (term of office 4 years)

Mr D Hird  27th November 2020 (term of office 4 years)

Mrs J Vicary  27th November 2020 (term of office 4 years) (Chair of the Governing Board)

Mr G Young 26th November 2019 (term of office 4 years)

Parent Governors

Mr M Calveley 17th May 2019 (term of office 4 years)

Mr S Cowperthwaite  7th May 2020 (term of office 4 years)

Mrs V Ellis-Jones 22nd June 2021 (term of office 4 years)

Mr P Horwood  7th May 2020 (term of office 4 years) (Chair of Finance, Audit and Facilities Sub-Committee)

Mrs S Leach 22nd June 2021 (term of office 4 years)

Mr C Metcalfe 22nd June 2021 (term of office 4 years)

Mrs L Williams  12th October 2021  (term of office 4 years)(Chair of Staff & Curriculum Sub-Committee)

Staff Governors

Mrs D McCann 2nd May 2018 (term of office 4 years)

Mr T Williams 10th May 2019 (term of office 4 years)

Headteacher

Mr Kevin Sexton (term of office until appointment ceases)

Clerk to the Governors,  Mrs S Smith 0151 924 6454

If you need to contact a member of the Governing Body please contact the Clerk at the school.

 Governors Attendance 2020-21

View document governor_attendance_for_website_2020_21.pdf